Emlak Vergisi Beyannamesi

emlak vergisi beyannamesi
Emlak Vergisi Beyannamesi
4.8 (96%) 5 votes

Emlak Vergisi Kanunu’nda yer alan hükümlere göre; bina, arsa ve arazi vb. türde taşınmaz mal sahipleri Emlak Vergisi Beyannamesi verme yükümlülüğüne sahiplerdir. Bu yükümlülüğü taşıyan kişilerin, bağlı oldukları bölge belediyesinde emlak servislerine başvurmaları gerekir.

Emlak Vergisi Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Her bir gayrimenkul türü için (bina, arsa, arazi vb.) farklı bilgi formları düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu formları temin etmek için, belediyelere başvurulabilir. Aynı belediye bölgesinde, yine aynı emlak türüne ilişkin bir emlak vergisi beyannamesi düzenleniyorsa, emlak beyannamesinden bir örnek düzenlenir. Mülkiyet hakkına iştirak ederek ortak imzalanmış tek beyanname verilmesi halinde ise ilgili form yalnızca kimlik bilgileri yer alan mükellef için doldurulur.
Emlak Vergisi Beyannamesinde bulunmak için doldurulan bu form, yalnızca siyah ve mavi renklerde tükenmez kalemler kullanılarak (büyük harflerle) doldurulur. Silinebilir kalemlerin kullanılması geçerli değildir. Formların kopyalanarak çoğaltılması, üzerinde oynamalar yapılması geçerliliğini yitirmesine neden olacaktır. Her kutuya ayrı bir harf ve rakam yazılması önemlidir.

Emlak Vergisi Beyannamesiyle İstenen Belgeler Nelerdir?

Vergi beyannamesinde bulunan kişinin vergi numarası ve tapunun fotokopisi.
İlgilinin TC kimlik numarası ve kimlik fotokopisi.
Bina kullanım izinlerinin fotokopisi.
Beyannamede bulunulan binanın tam adresi.
Emlak vergisi beyannamesinin gayrimenkul hakkı alındığı tarihten itibaren en geç üç ay içerisinde verilmesi gerekmektedir. İlgili yılın vergi ödeme makbuzu alınarak bölge belediyesinin gelir servisine başvuru yapılmalıdır.

Emlak Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisinin alınması toplamda iki takside bölünerek gerçekleşir. İlk taksitin en son mayıs ayında ödenmesi gerekirken, ikinci taksit için son ödeme tarihi kasım ayıdır. İsteğe bağlı olarak tüm vergi tutarının ödemesi ilk taksit tarihinde ya da daha önceden yapılabilir.

Paylaş :