Muhasebe Yazılımı Nedir

Muhasebe Yazılımı Nedir
4.6 (91.43%) 7 votes

Öncelikle muhasebe yazılımlarının birbirinden ayırt edilmesi gereken bir noktası vardır. Muhasebe yazılımları Ön Muhasebe Yazılımları ve Muhasebe Yazılımları olarak ikiye ayrılmaktadır. İşletmelerin kullanıcı olarak basit bir şekilde kendi hesaplarını bilgi ve iş yükünü azaltıp kolaylaştırmak amacıyla kullandığı yazılımlara Ön Muhasebe Yazılımları adı verilir. Direkt olarak muhasebe mesleğini icra eden kişilerin çalıştığı şirkete ait muhasebe verilerini resmi bir şekilde legal olarak işlediği yazılımlara ise Muhasebe Yazılımı denir.

Ön Muhasebe Yazılımları

Ön Muhasebe yazılımları resmi bir bağı olmaksızın, işletme sahiplerinin veya işletmenin muhasebecisinin iş yükünü azaltmak, sunduğu raporlamalar ile şirket için durum analizi yapmak, müşteri bilgilerine ve hareket geçmişine kolayca ulaşmak için kullanılmaktadır. Ön Muhasebe yazılımları yapısı nedeniyle küçük ve orta ölçekli işletme ve esnaflar tarafından kullanılması tercih edilen müşavir mesleğini icra eden kişilerin kullanmış olduğu genel muhasebe yazılımlarından farklı olarak işletmelerin kullanımı içindir.

Muhasebe Yazılımları

Muhasebe yazılımları işlevi itibariyle resmi kayıtların tutulduğu, girilen tüm bilgilerin resmi kurumlarca denetlenebileceği, tamamen kanunlara uygun olarak tasarlanmış, kullanıcı kitlesi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir,  Yeminli Mali Müşavir olan iş yükünün azalmasını sağlayan uygulamalardır.

Paylaş :