Verim Free – Ücretsiz Ön Muhasebe Programı

Verim Free – Ücretsiz Ön Muhasebe Programı
4.5 (90%) 2 votes

Kurulma aşamasını yeni atlatmış veya ön muhasebe takibinin yapılmasına yönelik özel bir yazılım için ek bütçe oluşturmaya imkanı olmayan işletmelerin, cari hesap, stok, fatura, sipariş, çek, senet ve banka işlemlerini kayıt altında tutabilmeleri adına geliştirilmiş olan Verim Free ön muhasebe programı tamamen ücretsiz ve basittir. Program açılışında karşınıza gelen “Firma ve Kullanıcı Seç” penceresinde firma seçiminizi yaparken ücretsiz sürümdür, para ile satılamaz ibaresi ile karşılaşıyorsunuz. Program isteğe göre yeni kurulmuş veya küçük, orta ölçekli işletmeler tarafından da kullanılabilirken kişisel olarak ev giderlerinin takibi, mutfak giderlerinin takibi veya elektrik, su, doğalgaz giderlerinin takibi için de rahatlıkla kullanılabilir. Programın kişisel gelir gider takibi dışında ticari olarak ön muhasebe kayıtlarının bilgisayar ortamında takibini gerçekleştiren kullanıcıları için ücretsiz olma avantajı kadar büyük olan bir dezavantajı var ki oda kayıtların kaybı, kayıtların çalınması veya programın yetersiz kalması durumlarında başvurabilecekleri kimse yok.

verim free ücretsiz ön muhasebe

Verim Free programı tek bir pencere üzerinden kullanılabilirken, üst kısımda cari kartlar, stoklar, fatura, sipariş, çek, senet, banka gibi modüllerin asıl kayıtları bulunurken alt kısımda bu modüllere ait hesap hareketleri, detayları gibi modüllere ait kayıtların alt işlemlerinin ayrıntılı bilgileri bulunuyor. Örneğin, Cari Kartlar ekranı için üst kısımda cari hesap (müşteri, tedarikçi, toptancı, distribütör) kayıtlarının yer aldığı Cari Kartlar  var iken, alt kısımda bu kartlara ait hesap hareketleri detaylı bir biçimde yer alıyor. Ayrıca pencerenin en alt kısmında sabit bulunan satış faturası, alış faturası, ödeme, tahsil, açılış kartı, borç dekontu, alacak dekontu düğmeleri ön muhasebe takibi yapılan işletmelerde en sık kullanılan işlemler düşünülerek kullanıcıların bu işlem pencerelerine hızlı erişimi için konulmuş.

verim free cari hesap ekle

Ön muhasebe takibinin temelini oluşturan modüllerden biri olan cari hesaplar için
Verim Free programının cari hesap kartı penceresi üst kısımda kaydet, iptal, yeni, önceki, sonraki ve sil düğmelerinden oluşuyor. Önceki ve Sonraki düğmeleri ile kayıt numaralarına göre sırasıyla cari hesap kayıtlarınız arasında hızlıca gezinebilirsiniz. Çalıştığınız carileri Verim Free programının hesap tipi özelliği sayesinde alıcı/satıcı, alıcı, satıcı, masraf, personel, ortak şeklinde gruplara ayırabilirsiniz.

Dilerseniz oluşturduğunuz cari hesap kartının adres bilgisini programın diğer bir modülü olan adres defterine de kopyalanmasını sağlayabilir, sadece adreslere ihtiyaç duymanız durumunda adres defteri penceresini kullanabilirsiniz. Cari Hesap Kartı ekranında yer alan diğer önemli bir özellik ise cari borç bakiye ve cari alacak bakiye bilgilerinin görüntülenebilmesi, bu özellik önceki ve sonraki düğmelerinin yardımıyla cari hesap kayıtlarının görüntülenebilmesi ile birleştiği zaman son derece faydalı bir hal alıyor. 

Cari hesap kartında yer alan bilgilerin bu ekran üzerinden yazıcıya çıktı olarak alınması mümkün değil maalesef ancak ana ekran üzerinden toplu olarak cari hesap kartlarının çıktısını alabilir veya Excel formatında dışa aktararak dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Cari hesap kayıtlarınızı tutabildiğiniz
Verim Free programı ile yazdırma imkanı bulunan raporlamaların çıktı tasarımında düzenleme yapabilirsiniz.

Kasalar, Cari Kartlar, Bankalar modüllerinde gerçekleştirdiğiniz parasal işlemlerin kaydını TL para birimi ile yapabilirken, kur tablosu ile neredeyse tüm dünya para birimlerinin güncel bilgilerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve serbest piyasa olmak üzere iki kaynak üzerinden ulaşabiliyorsunuz. İşlem tarihi belirterek geçmiş bir tarihe ait o günkü kur bilgilerine de ulaşabilirken, döviz listesi penceresinden günlük kur bilgilerinin görüntülenmesini istediğiniz para birimlerini seçebilirsiniz.

verim-free-kur-tablosu

Verim Free kullanımı hakkında bir kaç ipucu vererek program anlatımını toparlayalım, program her ne kadar ücretsiz ve basit bir arayüze sahip olsa da ücretsiz olmasına aldanarak önemli verilerinizi saklama amacıyla kullanmanız durumunda herhangi bir sorun yaşanması durumunda zarara uğrayabilirsiniz. Öte yandan yazılım ücretsiz ve kısıtlamasız olarak belirtilmesine rağmen program içerisinde bazı menü ve özelliklerin kullanımı kısıtlanmış bazıları da hiç kullanılamaz halde. Verim Free kullanıcı adı ve parola istemesine rağmen boş bırakarak “Tamam” düğmesine basmanız programın açılması için yeterlidir.

Program özelliklerinden bazıları;

  • Çıktı ayarlarında düzenleme yapabilme
  • Güncel kur bilgilerini çekebilme
  • Verilerinizi excel formatında dışa aktarabilme
  • İhtiyaçlarınıza göre sorgu oluşturma

Verim Free – Ücretsiz Ön Muhasebe Programı indir

programı indir

Paylaş :