Mahalle Esnafı – Ücretsiz Perakende Satış Programı

Mahalle Esnafı – Ücretsiz Perakende Satış Programı
4 (80%) 2 votes

Yazılım adından da anlaşılabileceği gibi mahalle esnafı için geliştirilmiş cari hesap, stok, satış ve alış modüllerini içeren basit bir perakende satış programıdır. İlk etapta perakende satış yapan küçük çaplı mahalle esnaflarının kayıtlarını düzenli bir biçimde tutarak fatura, irsaliye ve fiş yazdırmalarını hedefleyen MEP Bulut şirketince geliştirilerek ücretsiz kullanıma sunulan Mahalle Esnafı programı, zaman içerisinde kapsamlı bir yapıya bürünerek şehirlerimizin en işlek mahallelerinden en kuytu mahalle aralarına kadar tüm esnafları bir çatı altında (Mahalle Esnafı) toplayarak hem esnafların ücretsiz bir şekilde cari hesaplarının (müşteri, tedarikçi) takibini yapmalarına olanak tanıyor hemde Mahalle Esnafı sistemine üye iş yeri kaydı yaptırarak online olarak satış yapmalarını sağlıyor.

mahalle esnafı programı

Karşınıza ilk gelen ekran Perakende Satış ekranı oluyor, bu ekranda toplam perakende satış sayınızı, yaptığınız iskonto (indirim) toplamını ve genel toplam bilgilerini üst kısımda belirgin bir şekilde görebiliyorsunuz. Yeni Perakende Satış kaydı oluşturma ekranında perakende satış için özel olarak tanımlanmış ve düzenlenemeyen Perakende Satış cari hesabına tahsilat veya ödeme kaydı girebilirken, gerçekleştirdiğiniz satışa hem genel indirim oranı hemde her stok kartı için ayrı ayrı indirim oranı belirtebiliyorsunuz. Perakende Satış modülünün dikkat çeken 2 basit ve güzel bir özelliği; barkodlu satışa uygun yapısı ve son ödeme tarihi belirterek tahsilatı ileri bir tarihte yapacağınız satış gerçekleştirerek bir nevi veresiye satış ve takibi yapabilmeniz. Bu iki özelliği nedeniyle program işletme sahipleri arasında esnaf veresiye programı ve barkodlu satış programı olarak da adlandırılabilir. Özellik olarak son derece kısıtlı olan Mahalle Esnafı, kayıt ile alakalı işlemlerin olduğu tüm ekranlarda kayıtlarınız için yazdırma, excel, pdf formatlarında dışa aktarma ve e-posta gönderimine imkan tanıyor. Satış İşlemleri menüsü altında perakende satışın yanı sıra fatura, irsaliye, fiş ve iade gibi modüller bulunurken fatura, irsaliye ve fiş kayıtları yapılabilse dahi bilgi amacıyla basit düzende çıktı verdiği için resmi mahiyette fatura, irsaliye ve fiş kesme imkanı yok maalesef. Bu durum fatura ile satış yapan esnaflar için büyük bir dezavantaj olurken, Mahalle Esnafı programının iade özelliği ile satışı gerçekleşmiş bir ürünün iade kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

mahalle-esnafi-cari-hesaplar

İşletmelerin cari hesap kayıtlarının takibini yapabilecekleri Cari İşlemleri modülü Cari Hesaplar ve Kategori olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Cari Hesaplar ekranından cari hesaplarınıza ait toplam borç, toplam alacak ve toplam bakiye bilgilerini belirgin bir şekilde görüntüleyebilirken cari ünvan bilgileri ile listelenen tüm cari hesaplarınızın borç ve alacak bilgileriyle beraber bakiye durumlarını görüntüleyebilirsiniz. Cari İşlemleri modülü altında yer alan kategori kısmı ile müşteri, tedarikçi, distribütör gibi cari grupları oluşturarak cari hesapların kategori seçimine göre sadece müşteri, sadece tedarikçi veya sadece distribütör olarak listelenmesini sağlayabilirsiniz.

mahalle-esnafi-stok-kartlari

Mahalle Esnafı programının diğer bir modülü olan Stok İşlemleri, stok kartları, kategori, marka ve birim olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Kategori, marka ve birim pencerelerinden oluşturacağınız stok kartlarında kullanacağınız ürün kategorisi, ürün markası ve birimi gibi kriterlerin kayıtlarını yapabilirsiniz. Stok kartları ekranında toplan giren stok, toplam çıkan stok ve toplam stok miktarlarınız görüntülenirken marka, kategori ve raf etiketine göre stok kartlarınızı filtreleyebilir veya arama yapabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan Yeni Stok Kartı butonu ile işletmenize ait tüm stokların kartlarını (kayıtlarını) oluşturabilir, her stok için 3 ayrı normal barkod kodu, 1 terazi barkod kodu kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

Program özelliklerinden bazıları;

  • Veresiye perakende satış yapma
  • Excel ve pdf formatlarında dışa veri aktarma
  • Dilediğiniz kayıtları e-posta olarak gönderme

Programın uyumlu çalışabildiği işletim sistemleri üretici sitesinde Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 olarak belirtilmiştir.

Mahalle Esnafı indir

programı indir

Paylaş :