Muhasebe Programları

Muhasebe Programları
4.4 (87.69%) 26 votes

İşletmeler muhasebelerini klasik yöntem olarak elde tutmalarının yanında günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar ortamında programlar aracılığıyla tutmaya başlamışlardır. Piyasada buna yönelik geliştirilmiş birçok program mevcuttur. Bunlara genel isim olarak muhasebe paket programları denilmektedir. Bu programlar sayesinde yapılabilmesi muhtemel hataların önüne geçilmesi ve işlemlerin hızlı olarak gerçekleşmesi sağlanmış olmaktadır. Bir çok firmanın geliştirdiği çok farklı yapılarda muhasebe programları vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar ve piyasada bilinenler şunlardır;

  • LKS Muhasebe Programı
  • ETA Muhasebe Programı
  • LOGO Muhasebe Programı
  • MİKRO Muhasebe Programı
  • NETSİS Muhasebe Programı
  • ZİRVE Muhasebe Programı
  • ORKA Muhasebe Programı
  • LUCA Muhasebe Programı
  • AKINSOFT Muhasebe Programı
  • FENESOFT Muhasebe Programı

Muhasebe Programları Hangi Modülleri İçerir?

Muhasebe programları, hareketli iş hacmine sahip firmaların sabit ve değişken ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış yazılımlardır. Geçerli bir muhasebe programının sade ve kullanışlı bir arayüze sahip olması gerekir. Muhasebe programları; mevcut stok takibi, cari hesap takibi, alış ve satışlar için faturalandırma, para değeri taşıyan (çek, senet vb.) evrak takibi, kasa ve banka hesaplarının takibi, taksitli alış ve satışların takibi vb. gibi çeşitli işlevleri bünyesinde barındırır. Gelir ve gider zamanlaması, kar ve zararların takibi ve firmanın gerçekleştirdiği tüm ticari hamlelerin genel olarak takip edilmesi muhasebe programları aracılığıyla gerçekleştirilir.

Muhasebe Programlarının Özellikleri Nelerdir?

Ürün alış ve satış raporları,
Firmaya stok girişi ve çıkışı,
Otomatik taksitlendirme işlemleri,
Genel ve özet halde hesap raporları,
Cari hesapların borçları ve alacakları,
Gününde yapılması gereken teslimatlar,
KDV ödemeleri,
Günü yaklaşan, gelmiş ya da geçen ödemeler,
Müşterileri gruplara ayırma işlemleri,
Firmanın ürünlerini gruplandırma,
Çek ve senet takibi,
Kasa hesabı ve yapılan ticari hamlelere ilişkin tüm raporlar muhasebe programlarıyla takip edilir.

Muhasebe Programlarının Avantajları Nelerdir?

Muhasebe programı, firmanın mevcut iş hacmini takip etmeyi kolaylaştırır. Stok, borç ve alacaklara ilişkin tüm işlemlere tek tıkla erişim imkanı sunar ve şifreleme özelliğiyle şirketin ticari hamlelerinin gizliliğinin korunmasını sağlar.

Makale Bilgileri
Makale Adı
muhasebe programları
Açıklama
Muhasebe programları, hareketli iş hacmine sahip firmaların sabit ve değişken ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış yazılımlardır. Muhasebe programları; mevcut stok takibi, cari hesap takibi, alış ve satışlar için faturalandırma, para değeri taşıyan (çek, senet vb.) evrak takibi, kasa ve banka hesaplarının takibi, taksitli alış ve satışların takibi vb. gibi çeşitli işlevleri bünyesinde barındırır. 
Paylaş :